Ekonomika 

5 hlavních důvodů, proč se vyplatí topit dřevěnými peletami

Spolu s rostoucími cenami elektřiny a plynu mnozí z vás zvažují, že doma dají přednost vytápění dřevem. V tomto směru se jistě vyplatí zvolit dřevěné pelety, které mají hned několik zásadních předností oproti běžnému palivovému dřevu, potažmo třeba uhlí.

Co jsou pelety?

Pokud nemáte jasnou představu o tom, co se pod pojmem dřevěné pelety skrývá, pak vězte, že nejde o žádnou složitou záležitost. Jedná se o dřevní štěpku, která je slisována pod velkým tlakem za vysokých teplot. Ve výsledku zpravidla mají tvar malých válečků, které se dají velmi snadno vkládat do kotlů.

1. Výhřevnost

Hlavním argumentem, proč namísto klasického dříví zvolit lisované dřevěné pelety, je jejich vyšší energetická účinnost. Když si je navíc pořídíte, a to obvykle v několikakilogramovém balení, lze je ihned použít, zatímco čerstvě nasekané dřevo je nutné nechat důkladně proschnout, což může trvat 1 – 2 roky. Průměrná výhřevnost se pohybuje kolem 18 MJ/kg.

2. Nízká spotřeba

Tím, že jsou dřevěné pelety velmi účinné, nemusíte jich během hlavní topné sezony spotřebovat nijak závratné množství. Pro rodinný dům o běžné velikosti postačí cca 6 tun.

3. Snadné skladování

Nesporným kladem, který hovoří pro dřevěné pelety jako topivo, je jednoduchost skladování. Jsou-li opatřené původním obalem, můžete je v klidu dát do sklepa, do garáže apod., aniž by hrozilo jejich zvlhnutí. Balení navíc mají malý objem, tudíž k jejich skladování není zapotřebí tolik místa, jako je tomu u řezaného dřeva a černého uhlí.

4. Příznivá cena

Za dřevěné pelety v konečném výsledku nezaplatíte o mnoho více než třeba za uhlí. Už jen díky tomu, že mají zmíněnou vysokou výhřevnost a není jich zapotřebí během roku kupovat tak velké množství. Kvalitní a cenově dostupné pelety ze dřeva lze zakoupit na rvf.eu.

5. Minimum popela

Při spalování dřeva vždy musíte řešit odstranění vzniklého popílku. Dřevěné pelety jsou také v tomto směru výhodnější, protože se drtivá většina materiálu spálí, takže vzniká jen minimum odpadu. Ten samozřejmě můžete dále využít, a to kupříkladu ke hnojení zahrádky.

Related posts

Leave a Comment