Bydlení Zahrada 

Pět rad, jak se připravit na zahrádkářskou sezónu

Jaro se blíží a zahrádkáři se již začínají přemýšlet, co vše je letos na zahradě čeká. Než začnete sázet sazenice, květiny a keře, čeká vás mnoho práce. Je třeba upravit trávník, stromy, pohnojit záhony a připravit potřebné zahradní nářadí.

udrzba_zahrad

 

1. Postarejte se o stromy

Stromy je potřeba proklestit a odstranit plané výhonky. Dále je třeba stromy postříkat proti chorobám a škůdcům (mšice, ploštice, obaleči, strupovitost a padlí). Půda pod stromy by se měla okopat a měla by se nanést vhodná organická hmota, která zabrání odpařování vody. Pokud máte živý plot, měli byste ho právě nyní zastřihnout.

2. Upravte si trávník

Pokud jste se rozhodli pro nový trávník, je nyní vhodná doba, kdy osít trávník. Osít můžete i holá či vyšlapaná místa. Pokud vás trápí mech, máte několik možností, jak se ho zbavit. Buď ho můžete rozrušit a prohrabat ostrými hráběmi, nebo použít dolomitický vápenec nebo speciální přípravky proti mechu.

Pokud budete trávník vysévat, poohlédněte se také po zahradní sekačce. Můžete volit buď benzínové sekačky na trávu, nebo elektrické. Každému vyhovuje něco jiného.

Pokud je vaše zahrada zarostlá různými vysokými pleveli a dřevinami, pořiďte si i křovinořez. Křovinořezy patří společně se zahradními sekačkami k základní výbavě pro údržbu zahrady.

3. Pohnojte záhony

Před jarem je potřeba pohnojit záhony. K tomu je potřeba buď kompost nebo jiná organická hnojiva. Pokud začnete hnojit ve chvíli, kdy je půda ještě vlhká, ušetříte se práci s pozdějším  plením a zaléváním.

4. Promyslete si, co zasejete

V případě, že budete vysévat ranou zeleninu, nebo třeba letničky, pokryjte pro jistotu záhony fóliovými či skleněnými kryty, aby se půda stihla prohřát.

5. Zkontrolujte zahradní nářadí 

Právě nyní je vhodný čas zkontrolovat stav vašeho zahradního nářadí. Bude ho třeba očistit od zbytků hlíny, nabrousit motyky, srpy a rýče. Zrezivělé části oškrábat. Popřípadě dokoupit zahradní nářadí, které už opravit nepůjde.

Pokud se zahradničením teprve začínáte, myslete i na uskladnění zahradního náčiní. Můžete sice improvizovat a vše schovat například pod plachtu, ale příroda si vybere svou daň. Plachta nářadí neuchrání před větrem, deštěm či ostrým sluncem.

Ideálním řešením jsou zahradní domky (nebo také domky na nářadí). Jsou vyráběny z různých materiálů, nejčastěji z plastu, kovu či dřeva. Zahradní domky mají ještě jednu výhodu, skryjete své nářadí před zloději.

Related posts

Leave a Comment