Bydlení 

5 tipů na jarní údržbu domu a zahrady

Ořez stromů a keřů, čištění okapů, úklid bazénu, odvoz zahradního bio odpadu. To jsou jen některé z činností, které je nutné po zimě na zahradě udělat. Jarní údržba okolo domu a zahrady je pravidelným úkolem každého majitele domu s pozemkem. Přinášíme vám 5 tipů na činnosti, na které byste neměli zapomenout!

udrzba_zahrad

Ořez stromů a keřů zvyšuje bezpečnost

Na jaře je vhodný čas pro kácení a prořezávání okrasných keřů a živých plotů. Staré stromy a větve mohou vypadat zdravě, ale ve skutečnosti uvnitř trouchnivějí a hrozí jejich ulomení. Je třeba stromy pravidelně ořezávat, abyste se vyhnuli nebezpečí úrazů. K prostřihávání vysokých stromů můžete využít výškovou plošinu, se kterou zároveň zvládnete také čištění okapů a další práce ve výškách.

Čištění okapů předchází jejich poškození

Investice do čištění okapů po zimě se rozhodně vyplatí. Cena je ve srovnání s tím, kolik byste zaplatili za případné opravy, nesrovnatelně nižší. Čištění okapů můžete zvládnout snadno sami, rozhodně se však nesnažte o vyčištění z běžného žebříku a raději využijte plošinu. Ta vám umožní snadnou manipulaci s nářadím na čištění okapů i ve velkých výškách.

Zbavte trávník mechu a přebytečné staré trávy

Mezi důležité jarní práce patří také údržba trávníku. Trávník musíte zbavit mechu a přebytečné staré trávy, k čemuž používáme takzvaný vertikutátor. Zahradu pěkně provzdušníme, ochráníme ji před plísněmi a travní plstí. Trávník je možné zasypat také křemičitým pískem, díky čemuž později dobře absorbuje vodu. Kompletní revitalizaci zahrady si můžete udělat sami, nebo máte možnost pozvat si odborníky, kteří zvládnou vše za vás.

Zahradní bio odpad je třeba ekologicky zlikvidovat

Po všech jarních činnostech zůstává na zahradě spousta biologického odpadu, který je potřeba ekologicky zlikvidovat. Travní mech i větve stromů můžete odvézt do kontejnerů na biologický odpad, které však bývají při jarních údržbách zahrad často přeplněné. Pokud máte biologického odpadu více, než jste schopni odnést a umístit do kontejneru, můžete si jednoduše objednat jeho odvoz u specializované firmy.

Údržba bazénu se nesmí podcenit

Jakmile se postaráte o odvoz bioodpadů a vaše zahrada vypadá jako nová, nastupuje úklid bazénu, který musíte připravit na letní provoz. Pokud máte bazén vypuštěný, budete muset využít některý z přípravků na usazeniny. Vhodná je také vysokotlaká myčka, která vás zbaví všech nečistot nebo ruční kartáč, pomocí něhož jednoduše očistíte povrch bazénu.

V případě, že máte bazén přes zimu napuštěný, pořiďte si čistič okrajů bazénu, který vyčistí linku, tvořící se podél hladiny bazénové vody. Mezi užitečné nástroje patří také nejrůznější vysavače a roboty, které důkladně očistí jak dno, tak stěny vašeho bazénu. Po vyčištění největších nečistot je nutné použít také vhodnou chemii na údržbu bazénů, která zajistí, že vaše voda zůstane čistá po celou sezónu.

Related posts

Leave a Comment