Zprávy 

Čajová chvilka – vychutnejte si ji se vším všudy

V Česku sice není tradice pití čaje taková jako třeba ve Velké Británii, to ale neznamená, že bychom si na něm nepochutnávali. Už dávno ho nepijeme jenom v zimě pro zahřátí, nebo když potřebujeme vyhnat bacily z těla. Rádi si ho dáváme jen tak pro zpříjemnění dne. Jak si ho maximálně užít?

Vsaďte na kvalitu

Základem je vybrat správný čaj. Jiný se totiž hodí pro chvíle uvolnění a pohody, další je pak vhodný na povzbuzení koncentrace. Energii vám dobije zelený nebo černý čaj, které byste si měli dopřát hlavně po ránu. Ve večerních hodinách by vám totiž mohly způsobit problémy se spánkem. Předtím, než se odeberete do postele, vsaďte proto raději na bylinkové varianty – ideální je meduňkový čaj, který skvěle zklidňuje nervovou soustavu. Pozornost věnujte také značkám, upřednostňujte ty známější, které jsou léty osvědčené. Chybu neuděláte s čajem Twinnings, na kterém si pochutnávala dokonce samotná královna Victorie.

Nepodceňte přípravu

Podcenit nelze ani samotnou přípravu. Jestli si myslíte, že stačí zalít sáček horkou vodou a je hotovo, pak jste na velkém omylu. Tak předně, preferujte sypané čaje, z pytlíku totiž dokonalý nápoj nepřipravíte, ani kdybyste se rozkrájeli. I když musíme podotknout, že i jejich kvalita neustále roste. Vodou o teplotě 100°C zalévejte jen černý čaj, u ostatních ji nechte zchladit asi na 80°C. Nemusíte to nijak složitě odměřovat, postačí, když po vypnutí rychlovarné konvice asi minutu počkáte, než šálek zalijete vodou. Kromě teploty hlídejte také dobu louhování – i ona se totiž u různých druhů liší.

Udělejte si to hezké

Důležité je také samotné podávání. Naservírujte si ho do pěkné čajové konvičky, ať potěšíte nejen vaše chuťové pohárky, ale také polahodíte oku. Vykouzlete si příjemný, útulný, čistý a uklizený koutek, kde vás nebude nic a nikdo rozptylovat. Obklopte se věcmi, které máte rádi, do ruky vezměte oblíbenou knihu nebo se prostě jen na chvíli zastavte a relaxujte. Tak, udělejte si chvilku pro sebe a zapomeňte na okamžik na všechny každodenní starosti!

Related posts

Leave a Comment