Auto Moto 

Garáž nebo přístřešek?

Plánujete-li pořídit nové bydlení, je třeba myslet také na svého čtyřkolového pomocníka a zajistit i mu bezpečné zázemí. Většina z nás se rozhoduje pro kryté stání na svém pozemku, jež vozidlo ochrání před řadou nebezpečí. Otázkou však zůstává, zda zvolit klasické garážové stání či alternativu v podobě zahradního přístřešku.

Přístřešek

Přístřešek většinu váhavců zláká především svoji nízkou cenou, která je oproti klasické garáží podstatně nižší. Krom toho zaujme jednoduchou konstrukcí, a tak i rychlou realizací výstavby. Přístřešek vaše auto, ale i další zde uskladněné věci může ochránit před sněhem, deštěm (záleží však samozřejmě na intenzitě) i slunečními paprsky. Co se však týče teplotních výkyvů a dalších hrozeb v podobě nevítaných zlodějů, v těchto oblastech přístřešek za klasickou garáží poněkud pokulhává a v zimních měsících poskytuje menší komfort v podobě promrzlého automobilu či namrzlých okýnek. Ať už plánujete přístřešek postavit v bezprostřední blízkosti domu nebo jako samostatně stojící objekt, měl by vždy zapadnout do celkového konceptu vašeho bydlení. Estetická stránka je tedy krom té praktické také velice důležitá. Zvolit můžete dřevěné nebo kovové provedení se zastřešením z polykarbonátu či jiného odolného materiálu. Výhodou je fakt, že takto vybudované zastřešení lze použít jako příjemné alternativní posezení v letních a jarních měsících i v případě nepřízně počasí.

Garáž

Jste-li zastánci staré dobré klasiky, pak je pro vás garáž jistě jasnou volbou. Zajišťuje totiž vyšší bezpečnost nejen pro vaše vozidlo, ale i další zde uskladněné věci, jako jsou kola, zimní lyžařské vybavení či další zahradní náčiní. Aby byla garáž dostatečně bezpečná, je třeba zajistit, aby disponovala ochrannými a bezpečnostními prvky. Řeč je především o garážových vratech, jejichž odolnost a bezpečnost není radno podceňovat. Krom bezpečnosti zajišťuje garáž také, především v průběhu zimních měsíců, dostatečné pohodlí. Často je totiž součástí obytné části, umožňuje tak příchod k autu suchou nohou. Spolehlivě poslouží i v dalších ročních obdobích v jakémkoliv počasí. Důležité je naplánovat dopředu vše, co budete chtít v garáži uložit. Časem se totiž z garáže stává na úkor vašeho vozidla a dostatečného prostoru spíše úschovna veškerého nepotřebného vybavení bytu či sezónních věcí.

Plánujete-li garáž využívat i jako dílnu, myslete při jejím plánování nejen na dostatek prostoru, ale i na dostatečný přísun světla. Ten zajistíte instalací vhodného osvětlení či zakomponováním prosklených dveří nebo třeba i oken rovnou do garážových vrat. Je-li garáž součástí obytné části, je třeba zajistit, aby prostřednictvím této místnosti nedocházelo k tepelné ztrátě. K tomu pomohou kvalitní sekční garážová vrata s tepelněizolační funkcí. V garáži to však s vytápěním příliš nepřehánějte, vysoké teploty sice mohou zvýšit komfort při nástupu do vozidla i následném cestování, vašemu vozidlu však mohou, v podobě reznutí, spíše uškodit. Zajistěte především dostatečné odvětrání i vytápění – postačí teplota kolem 0 °C. Co se týče garáže, pro mnohé je stále díky vysokým pořizovacím investicím nedosažitelnou záležitostí, lze se však poohlédnout po jiné, než zděné výstavbě, jež je cenově dostupnější.

Ať už se rozhodnete pro garáž nebo přístřešek, neměli byste zapomenout na dostatečně širokou příjezdovou cestu i bezpečnou bránu, jež lépe ochrání vás i vašeho čtyřkolového člena domácnosti.

Related posts

Leave a Comment