Bydlení Finance Reality 

Hypotéky, jak se v nich vyznat?

Hypoteční úvěry jsou dnes hodně rozšířené, spoustu mladých rodin chce bydlet ve svém a tohle je nejjednodušší možnost, jak si něco podobného zajistit. Hypotéky mají výhodné úroky a splácejí se často až třicet nebo i čtyřicet let. Jaké varianty na našem trhu najdete? Obecně se tento dlouhodobý úvěr dá rozlišit podle několika různých kritérií.

home-167734_640

Jaký je rozdíl mezi účelovou a neúčelovou hypotékou?

Hypotéka nemusí sloužit jen k zajištění bydlení, tedy být využita nějak účelově. Na trhu jsou totiž k dispozici i takzvané neúčelové (nebo též americké) hypotéky, kde lze využít poskytnuté prostředky jednoduše na cokoliv a ušetřit tak spoustu peněz na úrocích oproti klasické spotřebitelské půjčce. Některé neúčelové hypotéky jsou ale přesto omezeny v tom, na co přesně se mohou využít – těch možnosti je ale obvykle více. Připravte se také na to, že neúčelová hypotéka bude mít výrazně vyšší úrok než účelová.

Hypotéky a zástava nemovitosti

Při sjednávání hypotečního úvěru musíte ručit nějakou nemovitostí – ať už půjde o městský byt, chatu, rodinný dům a tak podobně. Fakt, kolik peněz vlastně získáte od banky nebo jiné společnosti, je odvislý od toho, jakou má ona nemovitost vlastně hodnotu. Neúčelová hypotéka skýtá možnost čerpat finanční částku až do hodnoty 70 procent z této nemovitosti, u účelového hypotečního úvěru je tato hranice zpravidla o patnáct procent vyšší. Existují však i hypotéky, kde si lze půjčit sto procent z hodnoty zastavované nemovitosti, musíte však na trhu trochu hledat, u každé banky tohle nebude.

Jakou zvolit hypotéku? Bankovní nebo raději nebankovní?

Vyřídit hypotéku v bance často nemusí být právě nejrychlejší a kvůli dodatečnému prověřování bonity žadatele na ni nemusí dosáhnout úplně každý, na druhou stranu je tu ale obecně o něco nižší úroková sazba. Nebankovní hypotéka rovná se méně papírování, nicméně počítejte s tím, že na úrocích to bude o pěkných pár pětitisícovek navíc…

Related posts

Leave a Comment