Architektura Bydlení Zahrada Zboží 

Jak vybrat ten správný obrubník

Nová dlažba změní celkový vzhled okolí domu nebo zahrady. Je důležité vybrat vhodnou barvu, vzor i materiál. Po úspěšném výběru nejvhodnější dlažby ovšem nastává další otázka. Jaký obrubník zvolit k této dlažbě? Pokud se právě rozhodujete nebo plánujete zařízení nové dlažby v budoucnu, budou se vám hodit následující tipy.

obrubník

 

Kdy se vlastně obrubníky používají?

Ne vždy je nutné zakončovat dlažbu obrubníkem. V některých situacích je to ovšem velmi žádané až přímo nezbytné. Vhodné zakončení obrubníkem se hodí například kolem bazénů a pro oddělení cestiček v trávníku. Obrubník je dobré umístit na konec záhonů, kde jasně oddělí chodníček od plochy pro pěstování rostlin. Hodí se i jako klasické lemování příjezdových cest nebo pro ohraničení venkovního posezení. Naopak se nehodí k přírodním cestičkám vytvořeným z nášlapných kamenů, nebo v případě, že chcete vytvořit plynulý přechod bez ostré hranice.

Jaké druhy obrubníků existují?

Stejně jako je velké množství různých dlažeb, existuje i široká škála obrubníků.Vybrat můžete klasické betonové obrubníky, které se hodí jako lemování jednoduchých cestiček. Dají se snadno kombinovat a lehce se udržují. Další variantou jsou břidlicové lemy, které jsou složené z břidlicových desek, které jsou poskládané za sebou. Tento druh obrubníku vypadá velmi přírodně a působí přirozeně. V nabídce je i zahradní obrubník, který má různá ozdobná zakončení.

Vhodná kombinace

Zohledněte místo, kde je dlažba položená a okolí. Při výběru obrubníku se zaměřte na to, aby se hodil ke stylu dlažby. Pro dlážděné betonové dlažby se jednoznačné hodí betonové obrubníky. Naopak pro kamenné dlažby s využitím více přírodních materiálů se hodí břidlicové lemy. Pro místa, kde se hodí dekorativní obrubníky se dají využít různé ozdobné varianty s lemováním. Správná barevná kombinace je také důležitá. Obrubník by měl být ideálně ve stejné nebo podobné barvě jako je dlažba. Popřípadě je možné zvolit doplňující se odstíny.

Related posts

Leave a Comment