Zprávy 

Klastry galaxií

Klastry galaxií jsou největší objekty ve vesmíru, které jsou drženy pohromadě vlastní gravitací. Obsahují stovky nebo tisíce galaxií, spoustu horké plazmy a velké množství neviditelné temné hmoty. 

Například kupa Perseus obsahuje více než tisíc galaxií a je jedním z nejsvítivějších zdrojů rentgenového záření na obloze. Klastry galaxií jsou domovem největších galaxií ve známém vesmíru a poskytují nám informace o struktuře vesmíru v největších měřítkách.

I když je slovo „galaxie“ přímo v názvu, galaxie jsou nejmenší ze tří složek tvořících tyto klastry. Hvězdy a plyn v kupách galaxií tvoří jen asi 5 % celkové hmotnosti. 

Přitom asi 80 % hmoty kupy je ve formě temné hmoty, která vše ostatní drží pohromadě. Obrovské množství temné hmoty v kupě galaxií vytváří dostatečnou gravitaci, která ohýbá dráhu procházejícího světla.

Rádi byste se dozvěděli o dalších zajímavých tématech jako například módě, špercích, drahých kamenech, přírodě, slavných lidech, zvířatech či o tom co pro nás mají připravené hvězdy.

Podívejte se na náš blog. Můžete si zde například přečíst zajímavosti a jaký je rozdíl mezi naším horoskopem a tím čínským nebo například detailně o znamení štíra.

Related posts

Leave a Comment