Bydlení 

Mobilní domy – opravdový hit v cenově dostupném bydlení

V současné době se můžeme stále více setkávat s mobilními domy, které si ve světě získaly velkou popularitu. A dobývají také Česko! Pro mobilní domy se u nás velmi dobře vžil také název „mobilheimy“, jež pochází z němčiny či stacaravan a holiday home. Mobilheim je však správný výraz zvláště pro použitý mobilní domek.

dřevěný-dům-620x356

Tento dům nabízí střechu nad hlavou už za pár set tisíc korun a navíc jej můžete snadno přemístit. Od obytných domů a karavanů se však liší zásadně. Je mnohem větší a svým vzhledem a dispozičním řešením připomíná skutečné tradičně stavěné domy či rekreační chaty. Lze jej bez problémů obývat celoročně, takže skvěle poslouží jako rychlé a levné bydlení. Uplatnění najde také jako rekreační objekt či příležitostné ubytování pro zaměstnance. Mobilní dům není určen k cestování, ač disponuje ocelovým podvozek s kolečky a lze jej zavěsit na přípojné zařízení. Toto vybavení slouží k rychlé přepravě a k manipulaci na daném pozemku.

Jaký mobilní dům pořídit?

V České republice máte v podstatě tři možnosti, jak si obstarat mobilní dům. Můžete si objednat použitý nebo nový model ze zahraničí, nebo si pořídit tento dům, který se vyrobí u nás v Česku. Ze zahraničí se sem vozí zejména mobilheimy, tedy použité domy. Nejsou však určeny k bydlení. Pouze splňují požárně bezpečnostní evropskou normu pro mobilní domy. Pokud byste v něm chtěli bydlet, musel by jej stavební úřad označit za stavbu, často tak však neučí, protože prostě nesplňují normy pro bydlení jako takové. Proto je lepší dát přednost mobilním domů vyrobeným v ČR.

Průkopníkem mobilních domů v České republice byl pan Petr Žáček, který se v roce 2006 podílel na výrobě vůbec prvního mobilního domu, jež byl celý vyroben v ČR. O dva roky později se už plně věnuje výrobě těchto domů ve vlastní firmě mobilnidomky.cz. Právě tato společnost má u nás největší zkušenosti a vyrábí opravdu kvalitní a cenově dostupné modely. Jedná se v podstatě o plnohodnotné dřevostavby, jež mají pouze prvky mobilního domu. To znamená, že jsou složeny z modulů, jež se dají rozmontovat a kamkoli odvézt jinam.

Jaké jsou výhody mobilních domů?

Mezi hlavní výhody se řadí cenová dostupnost, flexibilita, úspora energií a rychlost mobilního bydlení. Mobilheimy a mobilní domky jsou plně vybaveny kuchyňskou linkou, jídelním koutem, obývacím pokojem, minimálně jednou ložnicí, nechybí WC a koupelna. Některé modely nabízí více ložnic či dokonce dvě bytové jednotky. Komfort je vždy zaručen. Domky, jež mají více jak padesát metrů čtverečních jsou automaticky zateplené. Na přání lze zateplit i o menší rozloze. Dům se napojí na inženýrské sítě, takže samozřejmostí je připojení na vodu, elektřinu, plyn, odpady apod.

Jaká je cena?

Ve zmíněné společnosti začíná cena nejmenšího mobilního domu v základní výbavě na ceně okolo 290 000 Kč. Nejluxusnější modely pak mohou být i za cenu kolem 2 mil. Kč. Záleží na tom, jaký model si vyberete a vašich finančních možnostech.

Related posts

Leave a Comment