Bydlení 

Parkety: stará klasika v moderním provedení

Mezi důležitou přednost parketové podlahy patří určitě její prakticky neomezená životnost. Tu ovlivňuje pouze kvalita použitého dřeva a jeho povrchové úpravy. Parkety tak díky možnosti obnovy v rámci renovace představují životní investici. Moderní parkety mají výborné tepelně – izolační vlastnosti, zvládnou i vysokou zátěž a jsou vhodným řešením pro alergiky.

 empi

Díky vývoji technologií jsou dnešní parkety mnohem kvalitnější a funkčnější než v minulosti. Zdokonalil se a výrazně zjednodušil způsob pokládky, vysoušení, povrchová úprava i broušení. Moderní parkety se vyrábí s perem a drážkou a celoplošně se na podlahu lepí. Následuje povrchová úprava broušením a finální ošetření lakem nebo olejem, možné je také změnit po čase barevné provedení pomocí moření. Nemusíme se proto obávat popraskání, sesychání a vzniku spár jako tomu bylo v některých případech v minulosti.  Moderní parkety kladou minimální nároky na údržbu, vyžadují však stabilní vlhkost v místnosti v rozmezí 40 – 60%. V řadě případů jsou také vhodným materiálem pro realizování podlahového topení.

V současnosti je možné vyrábět parkety z široké škály dřevin, a to jak z evropských, severoamerických tak i exklusivních exotických materiálů. Přírodní dřevo nabízí především nepřekonatelný vizuální efekt. V našich podmínkách je nejoblíbenější dřevinou dub, mezi klasické patří také jasan nebo buk. Vysokou estetickou i funkční hodnotu nabízí exotické dřeviny, tyto materiály se vyznačují dlouhou životností, tvrdostí a vysokou odolností vůči vnějším vlivům. Díky vysoké hustotě dřeva nehrozí kroucení nebo sesychání, skvěle zvládnou i vlhké podmínky. Kromě výjimečných funkčních vlastností jsou parkety z exotických dřevin vysoce dekorativní a vytvářejí v interiéru neopakovatelnou atmosféru. Současným trendem jsou tmavá exotická dřeva jako je třeba Merbau, Palisander, Wenge nebo Teak.

Vlastní renovace parket se skládá ze tří základních fází:

  • broušení parket
  • tmelení spár
  • lakování nebo ošetření olejem.

Při broušení parket se z  podlahy odstraňují povrchové nedokonalosti, jako jsou rýhy, škrábance, propálení a další mechanická poškození. Broušení odstraní také zažloutlý lak, vosk, olej, barvu, špínu a skvrny. Opravdu kvalitní broušení parket zahrnuje sérii několika brusů. Následuje tmelení spár a lakování, nejlépe dvěma až třemi nátěry, což přináší jak ochranný tak i estetický efekt. Pro vybrané druhy parket je vhodná zase ošetřující úprava olejem. Zatímco lakování parket vydrží bez nutnosti úpravy až 15 let, v případě ošetření olejem je nutná častější úprava. Při použití oleje však lépe vyniká přirozená kresba dřeva a snadněji se řeší případná mechanická poškození.

Dřevěné parkety přinášejí do interiéru pocit útulnosti a hřejivosti. Podle konkrétního výběru dřeva a způsobu pokládky skvěle vyniknou v moderním i klasickém prostoru. Parkety se mohou stát osobitým prvkem celého interiéru, nebo dokonce dekorací díky obrazcům a ornamentům (mozaikové a kazetové parkety), lze je však také použít k vizuálnímu oddělení jednotlivých zón v prostoru.

Related posts

Leave a Comment