Bydlení 

Pes a potravinová alergie. Co dělat?

Mezi námi je mnoho nadšených chovatelů psů. Je proto důležité vědět něco i o možných zdravotních komplikacích, které mazlíčka mohou postihnout. A to proto, aby souznění psa a člověka bylo co nejpříjemnější. Jedním z nejčastějších zdrojů psích onemocnění je potravinová alergie. Ta vzniká nedostatečně strávenou bílkovinnou složkou potravy. Příznaky můžeme pozorovat nejčastěji od dermatologických potíží po méně časté zažívací problémy. O svého psa je proto třeba pečovat a na každé změny reagovat.

Nepříjemné příznaky potravinové alergie

U alergie u psů si musíme dát pozor na fyzické i psychické problémy. Nedlouho po požití alergenu dochází k velmi nepříjemnému svědění, které je po čase doslova nesnesitelné. V tomto stádiu přichází i první znaky změn chování. Zvíře se velice intenzivně drbe a srst si vykousává. Právě na těchto místech můžete pozorovat zarudlou kůži a silný ekzém. Nejčastěji se objevuje na uších, hlavě, podpaží, tříslech, břiše a v anální oblasti. Posledním stádiem je samovolné vypadávání srsti a lysé plochy.

Rozpoznat potravinovou alergii je přes všechny tyto symptomy celkem složité. A to vzhledem k rozmanitosti potravy a také k tomu, že je velmi často pokládána za jiný druh alergie.

Alergologický test

U psů jsou alergie nejčastější na hovězí, vepřové a skopové maso, pšenici, sóju a kravské mléko. Pokud pozorujete jakékoliv popsané symptomy po pozření těchto potravin, urychleně navštivte odborníky. Alergologický test se dělá z krevního séra, které zvířeti odebere veterinář.

Alergie však může mít na život zcela minimální vliv. A to pokud je správně léčena. Základem je zamezit kontaktu s alergenem a také správně podávaná doporučená medikace.

Related posts

Leave a Comment