Bydlení 

Podlahy z exotických i tradičních dřevin

Navzdory své o něco vyšší ceně jsou dřevěné podlahy již staletí velmi oblíbeným materiálem. Mohou za to především jejich výborné vlastnosti a také výborný estetický dojem. Velkou výhodou podlah ze dřeva je jejich dlouhá životnost, která skvěle kompenzuje vyšší pořizovací cenu. Fakt, že vydrží i po několik generací, je zapříčiněn i možností renovace broušením, lakováním, olejováním, voskováním či tmelením. Dřevěné podlahy jsou jednoduše zárukou kvality a domovu dodávají velmi příjemnou a originální atmosféru. Dřevěných podlah je na dnešním trhu k dispozici více typů a každý si tedy vybere ty vlastnosti a vzhled, který potřebuje. Dnes není problémem zakoupit ani masivní dřevěnou podlahu z exotických dřevin.

podlaha2

Údržba a pokládka dřevěné podlahy

Pro zajištění dlouhé životnosti a původního vzhledu je potřeba dřevěnou podlahu odpovídajíce udržovat. Velkou výhodou je však i možnost dřevěnou podlahu bez vynaložení většího úsilí i zrenovovat.

Jejich pokládka pak probíhá nejčastěji lepením přímo na podklad, což platí dvojnásob u masivních prken a parket. Po zbroušení jsou pak dřevěné podlahy upraveny přípravky, které snižují či až úplně eliminují negativní vlastnosti dřeva, kam se řadí především změna objemu za vyšší relativní vlhkosti a hořlavost. Nejčastějšími zástupci těchto přípravků jsou pak oleje, laky a mořidla.

podlaha

 

Dřevěné parkety a průmyslové mozaiky

Dřevěné parkety v sobě kloubí přírodní vzhled, vysokou odolnost a zároveň dostupnost v mnoha kombinacích a barevných provedeních. Renovace zde probíhá zbroušením parket, čímž je možno docílit mnohaleté životnosti parket.

O něco levnější variantou je pak možnost pořízení průmyslové mozaiky (mozaikové parkety), jež se skládají z malých dílků dřeviny, jež jsou vedlejším produktem při výrobě klasických dřevěných podlah (což se samozřejmě odráží ve výsledné ceně). I díky své nízké ceně se staly průmyslové mozaiky velmi oblíbenými.

Oba výše popsané typy dřevěných podlah je možno využít v obytných či kancelářských prostorech, nebo například v tělocvičnách. Pokládka parket pak probíhá přilepením pomocí pružného lepidla na upravený a vyrovnaný základ a následně se parkety zbrušuji a povrchově upravují již zmíněnými přípravky.

Dřevěné podlahy z podlahových prken

Podlahová prkna bývají vyráběna z kvalitního masivního dřeva. V dnešní době se často setkáváme s podlahovými prkny z dubového dřeva. Pro svůj větší formát se tyto podlahy hodí především do větších prostorů. Negativním aspektem je zde však cena, která je často vyšší, a to z toho důvodu, že je nutno pracovat s velkými rovnými kusy dřeva, které nevykazují žádné známky vad.

Dřevěné podlahy z masivu

Masivní dřevěné podlahy jsou asi nejrozšířenějším, respektive nejklasičtějším, typem dřevěných podlah. Díky moderní technologii výroby se zde můžeme těšit na produkt s výborným estetickým dojmem, jenž se vyznačuje vysokou odolností a tedy i životností. Masivní dřevěné podlahy je možno vyrobit z mnoha typů dřeva, přesně dle vašich požadavků (vzhled, barva, vlastnosti podlahy, velikost jednotlivých prken,…). Asi nejoblíbenější je zde pak dubové dřevo, které je velmi pevné a dlouho vydrží. Masivní dřevěné podlahy je možno pořídit i v plovoucí variantě.

Dřevěné podlahy z exotických dřevin

Ten, kdo hledá atraktivnější a zajímavější vzhled, by měl sáhnout po exotickém dřevě, které je zároveň k dispozici v pestré barevné škále a různých odstínech. Co se týče vlastností, tak jsou tyto dřeviny obecně pružnější a stabilnější, přičemž se vyznačují i odolností vůči různým změnám (například sesychání) a v některých případech i vůči vlhkosti, což z nich dělá dřevo vhodné do exteriérů a kolem bazénů. I díky své atraktivitě a ne tak častému výskytu se exotické dřeviny často používají v bytovém designerství.

Related posts

Leave a Comment