Zprávy 

SSL certifikát výrazně zrychlí načítání webových stránek

SSL certifikát zajišťující šifrovaný přenos informací na internetu by měl na svůj web nasadit každý odpovědný správce nebo majitel www stránek. Málo se však ví, že HTTPS komunikace podporuje nový protokol HTTP/2, který umí výrazně zrychlit načítání webových stránek, což vede ke spokojenosti zákazníků a také k vyššímu SEO hodnocení u Google.

SSL certifikát, někdy nazývaný též jako HTTPS certifikát, zajišťuje šifrovanou komunikaci na internetu. Chrání tak uživatele, návštěvníka stránek před odposlechem komunikace a před vložením zákeřného kódu do stránek nebo změněním obsahu (například vkládání reklam, úprava obsahu). SSL certifikát posiluje SEO hodnocení od vyhledávače Google a v nejpoužívanějším prohlížeči Chrome zajistí, aby stránky nebyly označovány nedůvěryhodným „Nezabezpečeno“. Umožňuje také využívání nových technologií jako je HTTP/2 nebo některé nové funkce CSS.

HTTP/2 protokol

HTTP/2 je druhá verze internetového protokolu HTTP, která výrazně zrychluje načítání webových stránek a rozšiřuje možnosti využití internetu. Nasazení na serverech a podpora v prohlížečích byla pozvolná, dnes již nic nebrání tomu, aby byl nový protokol na každém webu používán. Jeho využití je ale podmíněno zabezpečenou HTTPS komunikací na webových stránkách, což zajišťuje SSL certifikát.

Protokol vychází z experimentálního SPDY protokolu, který vyvíjela společnost Google. Byl publikován jako RFC 7540 již v květnu 2015. Protokol podporuje multiplexing, což znamená, že po internetové síti se v jednu chvíli přenáší více požadavků i odpovědí a odpadá řazení dotazů do fronty. Protokol podporuje komprimaci hlaviček, Server Push a umí například prioritizaci, kdy lze upřednostnit stahování CSS souborů před obrázky.

SSL certifikát pro lepší SEO

Kromě rychlejšího načítání webových stránek bezpečná HTTPS komunikace zvyšuje hodnocení stránek ve vyhledávání. Tuto informaci publikoval již v roce 2014 Google svém na blogu. Jedná se sice o jedno z mnoha kritérií, ale společně s rychlejším načítáním může SSL certifikát posunout stránky o další kousek výše.

Nepříjemnou věcí u webových stránek bez SSL certifikátu je také negativní označení „NOT SECURE“ – „Nezabezpečeno“ v nejpoužívanějším webovém prohlížeči Chrome.

Kde získat SSL certifikát

Pro snadné zabezpečení jedné domény, ať už firemní domény, vlastních stránek nebo projektu jsou vhodné základní doménové SSL certifikáty. Buď to může být automatizovaný certifikát Let’s Encrypt nebo například populární komerční RapidSSL certifikát od stejnojmenné certifikační autority RapidSSL. Alternativou k levným SSL certifikátům jsou nejdůvěryhodnější EV (Extended Validation) SSL certifikáty, které zajišťují bezpečnou HTTPS komunikaci a současně zobrazují název společnosti pro kterou byl certifikát vystaven v adresním řádku prohlížeče s výrazným zeleným pozadím (prohlížeč Internet Explorer). Nejlevnější komerční SSL certifikáty v řádu stokorun získáte na projektu SSLmentor.cz, který nabízí nejširší nabídku SSL certifikátů od šesti světových certifikačních autorit jako DigiCert, Sectigo (dříve Comodo), GeoTrust, Thawte, RapidSSL, Symantec nebo také evropské certifikační autority Certum. Kromě SSL certifikátů je na stránkách mnoho informací týkajících se zabezpečení webových stránek a internetové komunikace pomocí SSL certifikátů.

Related posts

Leave a Comment