Zajímavosti Zdraví 

Tribulus terrestris: jeho výhody a nevýhody

Tribulus je bylina, která se již po staletí používá v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. Předpokládá se, že aktivní sloučenina v tribulu, saponin, má řadu zdravotních přínosů. V tomto článku se blíže seznámíme s vědeckými poznatky o tribulusu a jeho potenciálních přínosech.

Tribulus a saponin

Tribulus je malá, kvetoucí rostlina, která patří do čeledi kaltropovitých. Vyskytuje se v tropických a subtropických oblastech po celém světě. Rostlina vytváří malé, špičaté plody, které se někdy označují jako „kozí hlava“ kvůli podobnosti vzhledu s kozí hlavou. Účinnou látkou v tribulusu je saponin. Saponiny jsou typem fytochemikálie, která má strukturu podobnou mýdlu. Nacházejí se v různých rostlinách, včetně bylin, ovoce a zeleniny. Saponiny mají řadu potenciálních zdravotních přínosů, včetně snížení zánětu a stimulace imunitního systému.

Ostatní látky, které tribulus obsahuje:

  • alkaloidy
  • bioflavonoidy
  • glykosidy
  • flavonoidy
  • třísloviny

Zdravotní přínosy tribulusu

Tribulus se již po staletí používá v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. Tyto tradiční medicíny doporučují tribulus při různých stavech, včetně sexuálních dysfunkcí a infekcí močových cest. Pro tato tvrzení existují určité vědecké důkazy. Studie publikovaná v roce 2010 zjistila, že extrakt z tribulusu zlepšuje sexuální funkce u mužů s nízkým libidem. Další studie publikovaná v roce 2011 zjistila, že extrakt z tribulusu zlepšuje močové funkce u mužů s mírnými až středně těžkými infekcemi močových cest. K určení potenciálních zdravotních přínosů tribulusu u lidí je zapotřebí dalších výzkumů. 

Hlavní přínosy tribulusu jsou:

  • Zvýšení hladiny Testosteronu až o 30%.
  • Nárůst síly a svalové hmoty (náhrada steroidů). 
  • Zvýšení tvorby spermií a zvýšení jejich pohyblivosti.
  • Zlepšení sexuálních dysfunkcí jako např. poruchy erekce a zvýšení libida.
  • Snižuje hladinu sodíku, mírně odvodňuje a má analgetické působení.  

Možné nežádoucí účinky tribulusu

Tribulus je obecně považován za bezpečný, pokud je užíván ústy v přiměřeném množství. Existují však určité obavy, že tribulus může interagovat s některými léky, jako jsou léky na ředění krve a diuretika. Pokud užíváte nějaké léky, je nejlepší se před užíváním tribulusu poradit se svým lékařem.  

Dávkování tribulusu

Vědci zkoumající potenciál v účinku na snížení hladiny cukru v krvi používali 1 000 mg tribulusu denně, zatímco studie zkoumající zlepšení libida použila dávky 250–1 500 mg denně. Jiní vědci zase použili dávky vzhledem k tělesné hmotnosti účastníka. Několik výzkumníků například použilo dávky 10 až 20 mg na kg tělesné hmotnosti. 

Jak vybrat kvalitní tribulus?

Najít kvalitní produkty je v dnešní době občas obtížné. My vám ale poradíme, kde seženete kvalitní přírodní produkty a především již zmiňovaný tribulus. Nejlepší tribulus té nejlepší kvality seženete například na Michato.cz. Jedná se o ověřeného prodejce s vysoce kvalitními přírodními produkty pro vaše tělo a mysl. 

Máte zájem vyzkoušet jiné zajímavé přírodní produkty? Vyzkoušejte například kannu, matchu nebo mladý ječmen! Vyzkoušejte něco nového a udělejte něco dobrého pro své zdraví! 

Related posts

Leave a Comment