Bydlení 

Vybíráme plastová okna: Na co si dát pozor?

Plastová okna to nemají jednoduché – musí nás ochránit proti větru, nadměrným horkům a silným mrazům. Navíc musí dostatečně izolovat před hlukem zvenčí. Aby stoprocentně plnila svou funkci, musí být velmi kvalitní. Zásadní jsou především profily.

Okenní profily mají na celkovou kvalitu oken obrovský význam. Musí si udržet stálý tvar i přesto, že nosí těžká skla a kování. Zároveň slouží i jako ochrana proti vloupání. Dle normy ČSN EN 12608 lze profily rozdělit do několika tříd, které se liší tloušťkou vnější stěny:

  • Třída A – 3 mm
  • Třída B – 2,5 mm
  • Třída C – 2,3 mm

Rozdíl několika milimetrů je v praxi jasně měřitelný. Profily třídy B mají o 10 % materiálu méně než výrobky třídy A. Izolační i mechanické vlastnosti jsou logicky horší. Pevnost lomu v rozích, jakožto i pevnost šroubovaných spojů, je nižší o 25 %. Za zmínku však stojí také o 10 % větší průhyb při zatížení větrem a o 25 % větší průhyb při vlastním zatížením v drážce.

plastová okna, profily1

Na celkové kvalitě se odráží i další faktory – roli hrají použité komponenty a technologie zpracování. A přestože není na první pohled snadné poznat rozdíl mezi špičkovými a méně kvalitními výrobky, v krátkodobém časovém horizontu se výše investice projeví jak na stavu oken, tak na účtech za teplo.

Tip: Příkladem vysoce kvalitních výrobků jsou plastová okna Oknoplastik s vynikajícími německými profily SALAMANDER.

plastová okna, profily

 

Jak postupovat při výběru okna?

Zjistěte, z jaké materiály výrobce používá a zajímejte se o profily, kování i zasklení. Plastová okna musí odpovídat normám, které jsou udány např. požadavkem na tepelné vlastnosti vašeho bydlení. Samozřejmostí by měly být příslušné certifikáty dokládající kvalitu materiálů. Proces výroby musí splňovat kvalitativní normy (certifikáty ISO).

Na závěr podotýkáme, že investice do kvalitních výrobků se z dlouhodobého hlediska vyplatí. Při pohledu na plastová okna ceník narazíte na výrazné rozdíly – nenechte se však zlákat vidinou nižších nákladů. Méně kvalitní okna se v průběhu času „prodraží“.

Zároveň se obraťte na výrobce, v jehož programu najdete také eurookna. Budete mít jistotu, že vám doporučí optimální řešení vhodné právě pro váš dům.

Related posts

Leave a Comment