Bydlení 

Jak vybrat vánoční řetěz na stromeček

vánoční

Krásně nazdobený vánoční stromeček je středobodem svátečních dnů ve většině českých rodin. Kromě vánočních ozdob – moderních, tradičních nebo děděných z generace na generaci – je naprostou nezbytností i světelný řetěz. Možná právě letos uvažujete o nákupu nového vánočního řetězu, a potom Vám naše rady mohou přijít vhod. Jak tedy vybrat ten pravý?

Bezpečnost především

Hořící vánoční stromeček byl noční můrou především v minulých dobách, kdy se k vánoční výzdobě používaly výhradně svíčky a prskavky. Na bezpečnost je však třeba myslet i v souvislosti s moderními světelnými dekoracemi. Především to znamená nakupovat vánoční led řetězy výhradně od renomovaných dodavatelů, kteří Vám s výběrem rádi poradí, naleznete u nich široký výběr vánočního osvětlení a přinejhorším nebude problém s případnou reklamací.

Dále je nezbytné vybrat takové osvětlení, které je vhodné buď pro vnitřní, nebo naopak pro venkovní použití. Jak to poznáte? Každý výrobek musí být označen tzv. stupněm krytí neboli IP (z anglického ingressprotection). Světelné řetězy umístěné v exteriéru musí odolávat veškerým povětrnostním změnám, ať už se jedná o vlhko, mráz nebo prudké slunce, a jedná se proto o výrobky s hodnotou IP nejméně 44. Všechno ostatní vánoční osvětlení s IP nižším než 44 používejte výhradně doma, v interiéru.

Jak dlouhý řetěz?

Další velké dilema obvykle představuje délka vánočního řetězu. Protože příliš krátký řetěz na vánočním stromku nevypadá vůbec dobře, máme pro Vás jednoduchou pomůcku, díky které už nikdy nesáhnete vedle, bez ohledu na to, zda máte raději živý nebo umělý vánoční strom:

 

Výška vánočního stromu Délka světelného řetězu
1,5 m 15 – 20 m
2 m 20 – 25 m
2,5 m 25 – 30 m
3 m 30 – 35 m
3,5 m 35 – 40 m
4 m 40 – 45 m
4,5 m 45 – 50 m
5 m 60 – 80 m
6 m 80 – 100 m
7 m 90 – 110 m
8 m 110 – 130 m
9 m 130 – 150 m
10 m 150 – 180 m
11 m 180 – 210 m
12 m 200 – 250 m

vánoční

Barevné varianty vánočních řetězů

Poslední důležitou otázkou před nákupem vánočního řetězu je jeho vzhled. U každého dobrého prodejce si dnes můžete vybírat ze skutečně bohaté nabídky vánočního osvětlení. Naprostou klasikou jsou bílá světýlka, a to buď v teplé, nebo studené variantě.Teple bílé vánoční osvětlení působí útulným dojmem a navodí intimní atmosféru. Bude skvěle ladit s tradičními slaměnými nebo dřevěnými ozdobami, červenými koulemi a skvěle doplní i elegantní bílo-zlatou výzdobu vánočního stromečku. Studeně bílý řetězse hodí spíš do moderních interiérů a díky svému jasnému světlu pořádně prosvětlí každou místnost. Využijete ho například v kombinaci s modrými a stříbrnými vánočními ozdobami.

Pro výraznější vánoční výzdobu zvolte barevné LED diody v modré, červené, zelené nebo žluté barvě, či barevný mix. Vždy záleží na tom, jak bude zvolený druh vánočních světýlek ladit s ozdobami na stromku, a jakého výsledného efektu chcete dosáhnout. Na výběr máte kromě klasických žárovek také vločky, stromečky, rampouchy nebo svíčky. Vánoční řetězy navíc nemusí pouze svítit. Velkou oblibu si získaly blikající LED diody a zvláště u rampouchů je velice efektní tzv.stékající efekt. Pokud navíc zvolíte světelnou dekoraci s nastavitelným časováním, nemusíte se o řetěz na Vašem vánočním stromku vůbec starat, a místo toho s i užít klidné a pokojné Vánoce.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

40plus.cz

PressExpress.cz

iZprávyDnes.cz

Related posts

Leave a Comment