Auto Moto 

Zapomeňte na Prahu, totální chaos v dopravě zažijete na Bali!

Přesun z jednoho konce Prahy na druhý může být řádně komplikovaný. Kdo zažil pražskou dopravní špičku, tak moc dobře ví, o čem je řeč. O Pražanech se navíc říká, že jsou velmi agresivní řidiči, a že kdo zvládne řízení v hlavním městě, může se vydat kamkoliv. Ve skutečnosti jsou na světě místa, s kterými ve srovnání, je řízení v Praze procházka růžovým sadem. Skvělým příkladem je Bali – zde panuje organizovaný chaos.

Prvním velkým rozdílem oproti řízení v České republice je fakt, že se na Bali jezdí vlevo. To samozřejmě pro spoustu řidičů není žádný velký problém, neboť opačně se jezdí v mnoha jiných zemích. Jenomže na Bali to mnozí účastníci provozu berou spíše jako doporučený směr jízdy. Narazíte-li na automobily, skútr čí vozíky všeho druhu v protisměru, nedivte se. Zde je to naprosto běžné. Vodorovné značení zde respektuje málokdo.

Na balijských silnicích se neustále troubí, ovšem nikoliv z důvodu agresivity místních řidičů. Troubení znamená něco ve smyslu “pozor, jedu”. A co se týče směrovek, neměli byste se vzrušovat nad tím, že auta zatáčejí jiným směrem, než jakým ukazují.

Zpomalovací prahy nejsou na Bali zapotřebí, doprava se zpomaluje průběžně tak nějak sama. V kolonách jsou králové majitelé skútrů, kteří si mohou zkrátit čekání jízdou po chodníku. Balijci nad tím ani nemrknou okem.

Velkým zážitkem je jízda po kruhovém objezdu, na který vyjíždí účastníci silničního provozu ze všech různých směrů. Všichni samozřejmě vehementně troubí.

Pokud jste z Česka zvyklí na dopravní značení upozorňující i sebemenší díry na silnici, na Bali cedule označují jen ty větší, a to navíc s minimálním odstupem.

Navzdory všem výše uvedeným skutečnostem však doprava na Bali poměrně slušně funguje. Není snadné si na ní zvyknout, ale na druhou stranu se zde setkáte s velkou obezřetností řidičů, protože se na řízení soustředí mnohem více než řidiči v „civilizovanějších“ státech. Nic jiného jim snad ani nezbývá, vede je k tomu absence přísných pravidel.


Při řízení vždy musíte být opatrní, neopatrné zacházení s volantem může skončit i trvalým umístěním na invalidní vozíky.


Related posts

Leave a Comment