Cestování 

Něco málo z historie sushi, pokrmu, který rozděluje obyvatelstvo na dvě poloviny

Sushi je dnes označováno za pokrm, který rozděluje obyvatelstvo na dvě poloviny. Buď ho lidé doslova milují, nebo ho moc nemusí. Neexistuje nic mezi tím. V současné době při vyhledávání výrazu na internetu “Sushi Ostrava”, vám vyjede nespočetně mnoho výsledků, jelikož sushi bary a sushi restaurace se dnes nachází opravdu na každém rohu. I když lidé často hledají rozvoz sushi v Ostravě, jen málokdo něco ví o historii sushi. 

Sushi je pravděpodobně ten nejznámější a nejoblíbenější pokrm z japonské kuchyně. Mnozí dokonce za sushi jezdí do samotného Japonska, aby ochutnali sushi od pravých mistrů, kteří se učí pokrm připravovat někdy i dlouhé roky. Právě v Japonsku se mnozí lidé něco dozvídají o historii sushi. Nemusíte však jezdit do Japonska, prozradíme vám nyní něco o historii oblíbeného pokrmu. 

Věděli jste, že?

  • První písemná zmínka o sushi pochází už z roku 718 n.l.? Konkrétně z období Nara. První písemná zmínka se nacházela v jednom z nejstarších japonských písemných pramenů. 
  • Historie sushi, jaké ho známe dnes, se však začala psát až o mnoho století později? Historie současného sushi se začala psát až v 15.století v období Muromači. 
  • Sushi se vyvinulo z nare-sushi? Nare-sushi bylo jídlo z ryb kvašených v rýži. 

O historii sushi

Jak již bylo zmíněno, i když první písemná zmínka o sushi pochází z roku 718 n.l., historie současného sushi se začala psát až v 15.století, kdy kulinářství bylo ve svém rozkvětu a rozvoji. Během 15.století se kromě současného sushi zrodil i japonský čajový obřad nebo zrodily se nejrůznější školy vaření. 

Sushi vzniklo ze zmiňovaného nare-sushi, a to tak, že se rapidně zkrátila doba fermentace nare-sushi. Rýže se už nevyhazovala, naopak se začala konzumovat společně s rybou. Poté roku 1600 došlo k dalšímu velkému posunu – sushi se přestalo kvasit. Ryba se začala ochucovat jen rýžovým octem, k tomu se přidala rýže a lisovaly se do dřevěných krabiček.

Related posts

Leave a Comment