Finance 

Obchodování na burze cenných papírů: Zlatý důl, nebo scam?

O obchodování s akciemi, dluhopisy a jinými cennými papíry slyšel už asi každý, málokdo má však povědomí o tom, jak přesně něco takového funguje. Mnoho lidí vnímá nákup a prodej cenných papírů jako zázračný automat, který dokáže naprosto bez práce vyčarovat několikanásobek původního vkladu, jiní zase tvrdí, že celé obchodování je scam a není možné na něm vydělat. Pravda však není ani na jedné straně. Zjistěte, co je to burza cenných papírů, jak funguje a o čem obchodování doopravdy je.

Co je burza cenných papírů?

Burza cenných papírů je místo, kde se setkává nabídka s poptávkou. Na jedné straně stojí firmy, které cenné papíry prodávají, aby získaly finance na provoz a investice, na druhé straně jsou obchodníci, kteří se snaží akcie, dluhopisy a certifikáty výhodně koupit, a očekávají, že je následně se ziskem prodají, případně chtějí vydělat na dividendách. Nejde tedy o úplně tradiční způsob obchodu –⁠ na burze je nutné myslet dopředu a pracovat s předpoklady. Pokud investoři očekávají příznivý vývoj, cenné papíry nakupují, v opačném případě prodávají. Burzu si tak můžete představit jako jedno velké tržiště, které jednoduše řečeno umožňuje a zprostředkovává obchody.

Jak funguje burza?

Je však nutné podotknout, že v dnešní době už jde spíše o tržiště virtuální. Rozhodně proto zapomeňte na scény z filmů, kde obchodování probíhalo v plné hale za neustálého pokřiku, a raději si představte webové, desktopové či mobilní aplikace. Ty vám poskytne váš broker, tedy prostředník mezi vámi a burzou.

Sami se totiž do obchodování jen tak pustit nemůžete. Je nutné mít licenci pro všechny burzy, kde obchodujete, případně musíte být členem burzy, což je poměrně složitá záležitost. Broker by však všechny potřebné náležitosti měl mít zřízeny, a proto vám může jednotlivé obchody zprostředkovat. Samozřejmě za poskytnutí provize.

Jedním z prvních kroků každého začátečníka by tedy měl být výběr brokera a oslovení jeho zástupce, zpravidla makléře. Ten zjistí investiční profil daného obchodníka, což zjednodušeně znamená, že si ověří, jaká rizika je ochoten podstoupit a jaké očekává výnosy. Poté s ním uzavře komisionářskou smlouvu a obchodování s cennými papíry už nic nebrání.

Dobrý makléř by měl být schopen poradit v začátcích, a dokonce také informovat o nových příležitostech a rizicích. Konečné rozhodnutí je však vždy na obchodníkovi. Proto je nutné, aby se orientoval v oboru a věnoval burze dostatek času. Přece jen jde o byznys, kde se točí velké peníze, a nevědomost v tomto případě může být doopravdy drahá.

Tip: Přečtěte si o burze víc a zjistěte, jak začít obchodovat a uspět!

A kde informace o burzách cenných papírů získávat? Mimo brokera mohou být zdrojem informací investiční novinky zpravodajských agentur a zpravodajství z finanční oblasti obecně. Mnoho začínajících obchodníků si také hledá mentora z řad zkušenějších, aby jim poradil se základními znalostmi a dovednostmi, jako je například money management.

Dá se na burze vydělat?

Vydělávání na burze je dost podobné, jako každé jiné podnikání. Vyžaduje spoustu času a úsilí, než se váš bankovní účet začne plnit tak, jak byste si představovali. Navíc je nutné ovládnout mnoho oblastí, které s obchodováním na první pohled vůbec nesouvisí, například psychologii. Je tedy jasné, že každý, kdo se do nákupu akcií pouští s vidinou rychlého výdělku, dříve nebo později narazí. V této oblasti se zkrátka vyplatí vsadit spíš na tvrdou práci.

Related posts

Leave a Comment