Bydlení Zprávy 

Co láká Pražany k bydlení na Praze 6?

Praha 6 je krásné místo pro život s možností maximálního využití svého volného času. Bydlet tady je snem mnoha Pražanů. Praha 6 znamená život v zeleni, ale zároveň v blízkosti centra Prahy.

163750_4_stromovka_louka

Proč je zrovna Praha 6 tak populární?

„Šestka“ je velice oblíbená díky největšímu podílu zeleně ze všech městských částí Prahy. Obyvatelé dokonce za pronájem bytu na Praze 6 utrácí vyšší částky než v jiných městských částech, ale ví proč. Kdo poznal Prahu 6, nechce bydlet jinde. Lidé bydlící v této části města velice často zamýšlí i samotou koupi nemovitosti v této lokalitě.

Tato lokalita v sobě nese veškeré výhody bydlení. Metro je kousek, do centra je to 5 minut jízdy. V blízkosti je i Divoká Šárka, Ladronka, Obora hvězda, vodní nádrž Džbán nebo Stromovka, kde lze trávit volný čas. Řekněme si o těchto místech více.

Něco málo z historie Stromovky

Stromovka, původně Královská obora, se nachází v Praze 6 – Bubenči. Původně to byla obora, která příslušela k místodržitelskému letohrádku. Z části Královské obory  bylo vybudováno výstaviště, z další části poté park, který je udržován v anglickém stylu.

Traduje se, že byla založena roku 1268 Přemyslem Otakarem II., ale první historická zmínka je z roku 1320, kdy ji Jan Lucemburský nechal vyjmout z majetku, který postupoval svatovítskému probožství.

V roce 1495 byl v Královské oboře postaven lovecký letohrádek pro Vladislava jagellonského (dnešní místodržitelský letohrádek).

V roce 1578 byl přestavěn jako lodžiová vyhlídková stavba, poté v roce 1584 přešel letohrádek do vlastnictví Rudolfa II., za nějž byly provedeny parkové úpravy a byly vytvořeny další rybníky.

V roce 1689 byla v Královské oboře poblíž Velkého rybníka nechal postavit hrabě Kryštof Vratislav z Mitrovic Královskou dvoranu, dnešní Šlechtovu restauraci. Královská obora byla roku 1804 zpřístupněna veřejnosti a začala se využívat jako park, dnešní Stromovka.

V 19. století byly zrušeny některé rybníky a vytvořily se současné louky a zalesněné plochy. V roce 2002 byla Stromovka při povodních zaplavena a to vedlo k částečnému poškození vegetace.

Co se týká poté Šlechtovi restaurace, tu si v roce 1882 pronajal již přestavěnou Václav Šlechta a úspěšně ji provozoval do 2. světové války. Po válce byla znárodněna a nakonec byla v 60. letech pro havarijní stav zrušena. Budova je dnes schátralá, jejímu stavu napomohly dva požáry (vyhořela v letech 1978 a 1980) a také povodně v roce 2002, kdy byla zatopena do 4m výšky.

Šlechtova restaurace je chráněná kulturní památka a zároveň patří i mezi nejohroženější pražské památky.

Stromovka dnes

Můžete zde relaxovat, ale je zde i mnohé aktivní vyžití. Ve stromovce vás láká k posezení Šlechtovka (nejedná se o původní restauraci), kde si kromě kávy a jídla můžete zahrát speedminton, kuželky, frisbee, petangue nebo si půjčit přenosný gril a udělat si tak hezké odpoledne s rodinou či přáteli. Pro děti jsou zde k zapůjčení elektrické čtyřkolky, autíčka, helmy, chrániče, koloběžky a mnoho dalšího.

Ve stromovce můžete jezdit na kolech, in-line bruslích, často zde můžete vidět pejskaře.

Vodní nádrž Džbán

Džbán se nachází na území Prahy 6 – Vokovice, nachází se v bezprostřední blízkosti přírodní rezervace Šárka. Nádrž je dlouhá 0,8 km a je to druhé největší přírodní koupaliště v Praze. Největší přírodní koupaliště v Praze je Hostivařská přehrada. Celková rozloha vodní nádrže Džbán je 18 ha. Na Džbáně si můžete zapůjčit loďky, zahrát plážový volejbal, fotbal, nebo se opalovat, koupat a relaxovat. V areálu se nachází i stánky, kde si můžete zakoupit jídlo a pití.

Koupání je zde vhodné i pro malé děti, jsou zde travnaté pláže, štěrkové dno a postupný vstup do vody.

Na své si přijdou i milovníci nudismu, je zde vyhrazená i nudistická pláž. Pokud byste chtěli v tomto místě strávit více dní, můžete se ubytovat v blízkém kempu, kde je prostor i pro karavany. V celém areálu kempu je dovolen i pobyt se psy.

Přírodní rezervace Divoká Šárka

Jak už jsme zmínili, nachází se v těsné blízkosti u vodní nádrže Džbán. Rozléhá se na skalnatých úbočích Šáreckého potoka a na stepích nad ním. Stepi poté přecházejí do rozsáhlého lesa a tím vzniká jeden z nejrozsáhlejších pražských parků. V Divoké Šárce naleznete i venkovní koupaliště a několik restaurací. Je to krásné místo pro toulky přírodou, běh či jízdu na kole.

Kulturní vyžití v Praze 6

Na území městské části Praha 6 je i velké kulturní vyžití. Pořádá se zde mnoho koncertů a pokud milujete divadlo, tak zde naleznete tzv. dejvický kulturní trojúhelník, který zahrnuje Divadlo Semafor, Divadlo Spejbla a Hurvínka a Dejvické divadlo. Jsou zde i malé divadelní scény, např. Kulturní centrum Kaštan, sál usedlosti Marjánka či bubenečská kavárna POTRVÁ.

Oblibu Prahy 6 dokládá i fakt, že zde bydlelo nebo bydlí i řada známých osobností, např. Pavel Bobek, Jaroslava Adamová, Jiří Suchý,Václav Havel a Dagmar Havlová, Radek John, Zlata Adamovská a mnozí další.

Related posts

Leave a Comment