Čištění koberců z juty
Jak na čištění koberců z juty?
Juta jako přírodní materiál vykazuje výborné vlastnosti jak z hlediska odolnosti, tak z hlediska údržby. Jako u všech rostlinných materiálů i tady je primárně doporučováno suché čištění – ať už za pomoci vysavače s klepačem tak za pomoci vysavače s kartáčovou hlavou. Juta jako přírodní materiál vykazuje vlastnosti, který by případné namočení mohlo poměrně výrazně narušit. Voda vždy způsobí určité pochody v rostlinných materiálech a je možné že koberec by se roztáhnul, smrštil či by se poškodilo vlákno. Vlákno může být vodou poškozeno až na takové úrovni, kdy se čištěné místo doslova vydrolí a udělá se v koberci díra. S kobercem poškozeným tímto způsobem nelze dále již efektivně pracovat a užívat jej.
Mnohé z Vás jistě napadne, co se s jutou stane, pokud tam vylijete například ovocnou šťávu nebo víno. Pokud je díky včasnému zásahu šťáva z koberce odsáta například pomocí ubrousků, dojde pouze k zabarvení koberce, ale vlákno zůstane poměrně neporušené. Vzniklou skvrnu však bude nutné nějak vyčistit a věřte, že domácí čisticí prostředky Vám nepomohou. Je nutné využít profesionální chemii určenou na přírodní rostlinné povrchy, tuto chemii však obvykle mají pouze profesionální úklidové firmy, které se na čištění koberců zaměřují. Jednou z nich je například firma Čištění koberců Brno, která se věnuje jak suchému, tak odbornému mokrému čištění koberců.
Na suché čištění koberců z juty a kokosu jsou používány speciální pěny či prášek, který se dostane do hloubky vlákna a díky svým vlastnostem na sebe poměrně rychle naváže většinu nečistot. Obecně lze však tvrdit, že suché čištění není ani z daleka tak efektivní jako čištění mokré. Voda vždy dokáže chemii lépe koncentrovat a dostat ji do čištěného vlákna. Při suchém čištění podobně působí pěna, ale jedná se pouze o kompromis mezi vodou a suchým čištěním za pomoci prášku. Pokud máte dotazy, je možno kontaktovat firmu Čištění koberců Brno na zákaznické lince nebo zákaznickém emailu.