Bydlení 

Projekt rodinného domu

V poslední letech stoupá zájem o projekt rodinného domu, který je energetický úsporný nebo nízkoenergetický. Náklady na provoz rodinného domu neustále rostou a investice do tohoto projektu se rozhodně vyplatí.

Projekty rodinných domů
Projekt rodinného domů

Proč využívat projekt rodinného domu, který je nízkoenergetický?

Nízkoenergetický dům je koncipován tak, že spotřebuje až o polovinu méně tepla, než klasická novostavba, na které jsme byli donedávna zvyklí. Normy udávané pro nízkoenergetické domy udávají, že jejich spotřeba se pohybuje v rozmezí 20 – 50 kWh/m2 za rok, zatímco klasická novostavba má spotřebu 80 – 140 kWh/m2 za rok.

Stavba nízkoenergetického domu je dražší zhruba o 10% oproti klasickému domu, ale tato investice se vám vrátí právě díky úsporám na nákladech za topení a energie.

Jaké je třeba dodržet parametry pro projekt rodinného domu s energetickou úsporou

Orientace domu na pozemku – díky pasivním solárním ziskům lze pokrýt až 40% tepla na vytápění, proto je potřeba projekt rodinného domu koncipovat tak, aby byly obytné místnosti směrovány na jih nebo jihozápad. Užitné místnost musí směřovat na sever.

Tvar domu – nízkoenergetický dům má mít jednoduchý tvar, bez zbytečných výklenků a vikýřů, které by znamenaly ztráty pro celý objekt.

Použití kvalitní izolace – při výběru materiálu je důležitý parametr součinitel tepelné vodivosti, který udává jak vede příslušný materiál teplo. Čím je nižší hodnota, tím je materiál kvalitnější.

Vytápění – projekt rodinného domu musí obsahovat úsporné systémy vytápění a solární kolektory pro ohřev vody.

Větrání – I v nízkoenergetickém domě lze větrat, ale v zimě tímto způsobem uniká až 70% tepla a je proto řešit rekuperaci.

Mnoho firem nabízí individuální projekt rodinného domu nebo si můžete vybrat z katalogu projektů své vysněné bydlení. Zde je však jen málo možností na úpravu již navrženého domu.

Related posts

Leave a Comment