Služby 

Povolání, která se neobejdou bez ochranného pracovního oděvu

V následujícím textu jsou podrobněji představeny některé oblasti lidské činnosti, ve kterých je ochranný pracovní oděvčasto povinný. Pokud pracujete v některém z uvedených oborů, měli byste se v každém případě ujistit, že vám zaměstnavatel poskytne potřebný ochranný pracovní oděv a také potřebnou pracovní obuv.

  • Pracovní oděv v zahradnictví a lesnictví: Ochranný pracovní oděv pracovníků v těchto oborech musí chránit především před mechanickým poraněním. Často dochází k manipulaci s ostrými nástroji, jako jsou nůžky nebo dokonce motorové pily. Ochranné pracovní oděvy lesních dělníků musí obsahovat vlákna, která mohou zastavit i zuby motorových pil.
  • Pracovní oděv ve zdravotnictví: Pracovníci, kteří pravidelně pracují s nemocnými pacienty, jsou méně ohroženi fyzickým zraněním. Nezřídka však hrozí riziko infekce způsobené některými infekčními onemocněními (viz pandemie koronaviru). V souladu s tím musí ochranný pracovní oděv chránit postižené před zvláště nebezpečnými chorobami. Sterilita a hygiena jsou rozhodujícími faktory.
  • Pracovní oděv a technický sektor: Různé kvalifikované profese a řemesla, jako jsou topenáři nebo automechanici, se neobejdou bez typických kombinéz, montérek a podobně. Důležitý je v některých případech nehořlavý materiál.

Chráněné oblasti těla se mohou lišit

Ochranný pracovní oděv by měl také zajistit, aby v případě pracovního úrazu bylo zranění co nejmenší. V závislosti na činnosti je třeba chránit různé části těla, což určuje potřebný typ ochranného pracovního oděvu. Například ochranná pracovní obuv by měla především chránit nohy před poškozením nástroji nebo těžkými břemeny. Robustní pracovní rukavice mohou také chránit před mechanickým poraněním. V potravinářském průmyslu však bývajípracovní rukavice jemnější a zajišťují dodržování hygienických předpisů.

Ochranné brýle, respirátory, chrániče sluchu

Činnosti, při nichž představují nebezpečí malé částice nebo dokonce odrazy světla, často vyžadují ochranné brýle. V některých případech ochranný pracovní oděv dokonce zabraňuje vnitřním zraněním. Respirátory se používají například při hašení požárů a v dalších profesích, kde se jinak může jemný prach dostat do plic. Pokud se používá velmi hlasité nářadí, je třeba chránit sluch před poškozením chrániči sluchu.

Related posts

Leave a Comment