Služby 

Letní toulky s karavanem

Blíží se léto a s ním plánování dovolených. Ještě stále nevíte kam nebo vás nudí standardní představy dovolené? Vyražte na roadtrip karavanem! Připravili jsme pro vás průvodce, co všechno potřebujete vědět, než za karavanovým dobrodružstvím vyjedete.

Léto je bezpochyby nejlepším ročním obdobím pro cestování karavanem a vyzkoušení si alternativního bydlení a dovolené zároveň. Je to nejsnazší způsob, jak procestovat co nejvíce míst a objevovat nové destinace. Nejste připoutáni k jednomu místu v podobě hotelu a každý den můžete v tričku s karavanem vyrazit někam jinam. Je jen na vás, jak se rozhodnete s časem naložit. Tento typ cestování nejspíš není pro každého, ale jeho příznivci na něj nedají dopustit. Jak se na takovou dovolenou připravit, když jste začátečník?

Mějte plán

I když se chcete jen toulat po krásných místech, musíte mít naplánovanou trasu. Pořiďte si několik průvodců a naplánujte si, jak se k cílům dostanete. Při plánování si sestavte nejprve seznam míst, které chcete vidět a také seznam věcí, které nesmíte doma zapomenout. Nezapomeňte třeba na cestovatelské tričko, které můžete v rodině sladit. Máte tendenci zabalit vždy vše, co vám přijde pod ruku a vlastně nevíte, jak sbalit jen opravdu to, co využijete? Přidejte se na sociálních sítích do skupin týkajících se karavanového cestování, kde vám zkušení cestovatelé rádi poradí, co je vhodné na cestách mít s sebou a co se naopak nevyplatí.


Důležité je sjednat si kvalitní povinné ručení.


Získejte/Půjčte si karavan

Při pronájmu nebo koupi karavanu zvažte své požadavky. Jste jediní, kdo se chystá na cestu? Nebo jedete s partou svých přátel/rodinou? Pokud jedete sami, zvažte karavan se dvěma lůžky, pokud jedete ve více lidech, bude lepší volbou karavan s vyšší kapacitou. Vystačíte si s řidičákem sk. B, ale vaše auto bude vyžadovat namontování tažného zařízení.

Kolik stojí půjčení karavanu?

Cena závisí nejen na rozměrech a vybavení karavanu, ale také na tom, jak dlouho plánujete cestovat a v jakém termínu. Půjčení menší dodávky může vyjít na 1300 Kč/den, za střední obytný vůz dáte v průměru 3000-4000 Kč/den. Mimo sezónu jsou ceny nižší a delší výpůjčky bývají cenově zvýhodněné. Počítejte také s tím, že palivo není v ceně výpůjčky.

Vybavení půjčeného karavanu

Základní vybavení středního karavanu by mělo obsahovat spaní pro 4 osoby, klimatizaci nebo vytápění. Přídavným vybavením může být navigace, wi-fi, lednice, vařič, záchod nebo dokonce sprcha s teplou vodou. Je jen na vás, kolik hodláte investovat do výpůjčky. Čím více vybavení, tím samozřejmě větší bude cena.

Pořízení vlastního karavanu

Když si pořídíte vlastní karavan, musíte si vše obstarat sami. Neobejdete se bez registrační značky, takže ji budete muset pro karavan zajistit. Stejně tak to bude s pojištěním.

A jak svůj karavan vylepšit? Z bezpečnostních důvodů si pořiďte závaží na příď, které zajistí, že váš karavan nebude pro vaše auto příliš těžký. Také zvažte koupi zámku na závěs, který zabrání tomu, kdyby vám někdo chtěl karavan odtáhnout. Dalším možným zabezpečením je svorka na kola. V nezařízeném karavanu budete muset udělat rozvody plynu, vody a elektřiny. Pokud se rozhodnete pro koupi starého karavanu, který bude potřebovat rekonstrukci od základu, připravte se na další velké výdaje. Jestliže ale nejste zkušený ,,karavaňák”, bude lepší si na první cestu karavan půjčit.

Rady a tipy – co dalšího vědět

Většina půjčoven bude od vás žádat vratnou zálohu, která se pohybuje mezi 20 – 30 tisíci Kč. Počítejte s tím, že půjčovna může mít pro své vozy zavedený denní limit najetých kilometrů. Před půjčkou také doporučujeme zjistit si, do jakých států vás půjčovna s karavanem pustí, v rámci států EU by to ale neměl být problém. Dalším výdajem bude poplatek za místo stání, což v ČR činí 300 Kč/noc.

Připravte se na stísněné prostory. Pokud trpíte klaustrofobií, zvažte pořízení/zapůjčení většího karavanu, i kdybyste jeli jen vy sami. Na cestách ve více lidech počítejte s tím, že vás bude několik na malém prostoru, proto je vhodné dělat časté přestávky. Jste na vše připraveni a nic vás už nepřekvapilo? Vyražte na cestu co nejdřív!

Related posts

Leave a Comment