Bydlení 

Granitové dřezy – jakou značku vybrat a jaká je jejich životnost?

Granitové dřezy si rychle našly cestu do českých domácností. Mnoho spotřebitelů volí granit kvůli jeho dlouhé životnosti a vysoké odolnosti. Granitové dřezy jsou vyráběné z přibližně 80 % drcené žuly, pojiv a barviv. Výsledkem je kameninový povrch, který je velmi příjemný na dotek i na pohled. Granitové dřezy se vyrábí v několika barevných variantách a jejich výhodou je kromě dlouhé životnosti i jejich barevná stálost, při výrobě je totiž materiál probarvený v celé své tloušťce, čímž je u dřezů zajištěno, že na nich nebývají vidět ani hluboké škrábance.

Síla granitu se pohybuje okolo 6 až 10 mm a výsledný materiál je:

  • velmi odolný vůči mechanickým vlivům
  • odolný proti vysokým teplotám i velkým teplotním šokům, problémem nejsou ani teploty přes 250 °C
  • odolný proti chemickým činidlům
  • velmi odolný vůči poškrábání
  • nepórovitý, vyznačuje se větší odolností vůči vodnímu kameni a nečistotám
  • antibakteriální

Svoji odolnost a pevnost získává granit až po instalaci, kdy je zasazen do pracovní desky. Během přepravy a montáže je tento materiál velmi křehký, mějte to proto na paměti, a pokud dřez objednáváte z internetu, důkladně ho po jeho přepravě zkontrolujte.

Granitové dřezy v mnoha barvách a tvarech

Granitové dřezy jsou stejně jako nerez velmi dobře tvarovatelné, najdete je proto v mnoha provedeních. Na trhu lze vybírat z jednodřezů, kulatých granitových dřezů, dřezů s odkapávačem i vaničkou, praktických dvoudřezů, rohových dřezů, ale také dřezů, které jsou výhradně určené pro montáž zespodu pracovní desky.

Každý výrobce označuje granit jiným jménem

Při výběru granitového dřezu se můžete setkat s různými názvy granitu – podle toho, jak ho označují jeho výrobci. Ačkoliv je základ materiálů podobný, dřezy jednotlivých výrobců se liší v kvalitě zpracování, odolnosti, vzhledu a antibakteriální úpravě.

Následující výčet vám ukáže, jak granit označují nejznámější výrobci granitových dřezů.

Blanco – materiál Silgranit II PuraDur

Silgranit je uzavřený, kamenně hedvábný a mimořádně nepropustný materiál. Díky své struktuře mají silgranitové dřezy mimořádně dlouhou životnost a 100% zdravotní nezávadnost.

Franke – materiál Fragranit DuraKleen Plus + Sanitized

Firma Franke je celosvětový výrobce granitových dřezů a velký inovátor na trhu. Fragranit od firmy Franke je kombinací 80 % žuly a 20 % polymerové pryskyřice. Dřez neztrácí barvu a je odolný proti skvrnám, ulpívání nečistot a poškrábání. Tento materiál je zdokonalený o antibakteriální úpravu Sanitized, která pomáhá uchovat dřez v čistotě a snižuje výskyt bakterií a mikrobů až o 99 %. Granitové dřezy Franke jsou dostupné v 9 barevných provedeních.

Shock – materiál Cristalite

Cristalite je výrazně vylepšený materiál nejnovější generace od firmy Shock. Skládá se ze 75–80 % lisovaného krystalického křemene, keramických barviv a vysoce jakostního akrylátového pojiva. Směs je obohacena o ionty stříbra přímo v základním materiálu, což zaručuje 100% antibakteriálnost. Povrch je velmi hladký, čímž se zajistí nižší usazování nečistot a dlouhotrvající elegantní vzhled.

Shock – materiál Cristadur

Materiál Cristadur představuje špičku mezi granitovými materiály. Cristadur v sobě spojuje všechny výjimečné vlastnosti Cristalite, směs je navíc ještě velmi jemně zpracována, což dřezům zaručuje hedvábnost, kdy na dotek připomíná keramiku, vysokou odolnost a perfektní vzhled. Dřez má díky své hladkosti také velmi nízké nároky na údržbu.

Teka – materiál Tegranit

Tento materiál tvoří směs z 80 % přírodního granitu, 15 % malých částeček skla zkombinovaných s tvrzenou pryskyřicí a 5 % barviv. Tegranitové dřezy mají jedinečnou strukturu, velkou hloubku, skoro se neopotřebovávají, neblednou a snadno se čistí.

Alveus – materiál Algranit

Dřezy z kompozitního materiálu Algranit obsahují 75 % žulových částic, které jsou spojeny polymerovými živicemi vysoké kvality, aby dosahovaly vysoké pevnosti a odolnosti. Dřezy mají hladký povrch, čímž se zajistí snadné odstranění nečistot a skvrn. Algranit nabízí širokou škálu barev, přičemž některé jsou s kovovým leskem Metalik.

Sinks

Dřezy firmy Sinks jsou vyrobeny z 80 % kameniva, 15 % polyesterového pojiva a 5 % barviv. Při výrobním procesu je využíváno nejnovějších technologií. Dřezy Sinks jsou testovány hned několikrát během výrobního procesu, aby byla zajištěna kvalita a výrobky vyhověly velmi přísným normám.

Elleci – materiál Vitrotek 3G

Vitrotek je exkluzivní materiál tvořený pryskyřicí a částicemi čistého skla. Vyznačuje se tím, že je antibakteriální, neporézní a odpuzuje vodu a tuky. K jeho přednostem patří i to, že je extrémně hladký a jeho barvy jsou stálé a nepostrádají sytost.

Elleci – materiál Metaltek

Metaltek je tvořen přírodním granitem a akrylátovou pryskyřicí. Unikátností tohoto produktu je obohacení kovovými částicemi, těm vděčí za působivě třpytivý a zářivý povrch. Metaltek má antibakteriální vlastnosti díky obohacení o ionty stříbra, které zamezují ulpívání a růstu bakterií na stěnách dřezu.

Elleci – materiál Granitek

Granitek vzniká spojením přírodního granitu a akrylátové pryskyřice. Hned na první pohled zaujme vzhledem přírodního kamene. Částice materiálu Granitek jsou během výrobního procesu keramizovány, čímž se při 700 °C probarví v celé své struktuře. Granitek má antibakteriální vlastnosti díky přidaným iontům stříbra, které zamezují usazování a růstu bakterií.

Related posts

Leave a Comment