Zajímavosti 

Jak vybrat správný květináč pro orchideje či bylinky?

Květiny jsou krásným společníkem v našich domovech. Dodávají interiéru i exteriéru rodinnou atmosféru, dodávají nám kyslík (některé) a jejich pěstitelům dělají radost. Je potřeba ale myslet i na volbu květináče. Ten nejenže dokáže doladit krásnou rostlinku, v některých případech je i naprosto stěžejní pro dobrý růst květiny.

Správný květináč pro orchidej

Orchidej je krásná květina, oblíbená hlavně pro své výrazné květy, které vás můžou těšit klidně i měsíce. V některých domácnostech se jim prostě nedaří – možná je chyba na straně květináče. Orchideje jsou totiž dost atypickou rostlinou. V přírodě nečerpají vodu z půdy, ale z vlhkosti, a jejich kořeny se přichytávají ke kořenům stromů. Je tedy potřeba vytvořit co nejpodobnější prostředí i pro květiny pěstované doma.

Musí chránit orchidej před uhnitím

Hlavní je, aby květináč na orchideje disponoval odtokem vlhkosti. Kořeny orchideje nejsou zvyklé na vodu a v případě, kdy by byly v mokré zemině, tak by uhnily. Květináče bývají často průhledné, aby rostlince navodily pocit slunečního světla na kořenech. Výhodou průhledného květináče je i dobrá viditelnost. Snadněji tak uvidíte, zda kořeny mají dostatek prostoru a jestli není substrát moc vlhký.

Kořeny musí mít vzduch

Dalším aspektem při výběru je potřebný vzduch pro kořeny. Proto by měl květináč mít vyvýšené dno s otvory, aby se vzduch ke kořenům dostal.

Správný květináč na bylinky

Bylinky jsou povinností každé zahrady, ale i lidé v panelácích se jim nechtějí vyhnout. S tím přichází otázka, kam je zasadit? K pěstování bylinek se využívají truhlíky. Při jejich výběru se nejprve zamyslete nad velikostí – čím větší bude, tím rychleji bylinka poroste, na druhou stranu potřeba neopomíjet vaše prostorové možnosti. Existují dva druhy:

– Klasické (plastové) truhlíky

– Samozavlažovací truhlíky

Klasické truhlíky na bylinky si můžete volit v různých designech a jsou relativně lehké. Jednodušším řešením k údržbě bylin je ten samozavlažovací. Takový truhlík se dokáže postarat o vaše bylinky a zároveň brání jejich přelití. Ať zvolíte jakoukoliv alternativu, nesmíte zapomínat na otvory k odvodu vody. Jinak by hrozilo uhnití kořenů. V některých případech pak budete muset truhlík doplnit i o misku.

Related posts

Leave a Comment