Pracovní oděvy ― proměna v čase a role v dnešním světě práce
Pracovní oděvy nenosí pouze zaměstnanci ve výrobních halách nebo venkovním prostředí. Jednotné úbory pronikají do stále většího množství provozů. Dá se říci, že nezbývá mnoho povolání, která od nás nevyžadují žádná omezení v tom, co si během pracovní doby oblékneme.
Stírání hranic
Pracovní oblečení přestává být jednoznačně definované. Zahrnuje pestrou škálu specifických ustrojení pro různé druhy činností: od montérek pracovníků ve skladu, přes ochranné oděvy svářečů, až po světle zelené komplety chirurgů. Pracovním oděvem se stává i kostýmek bankovní úřednice, oblek generálního ředitele nebo uniforma pilota.
Pohled do historie
Před staletími, kdy jakýkoliv kus oděvu byl cenným obchodním artiklem, si prostý člověk při práci oblékal staré šatstvo. Později, zejména na zemědělském venkově, plnily úlohu pracovního oděvu kroje. Při práci se chránili také řemeslníci. Některé prvky, například kožené zástěry kovářů, se dodnes příliš nezměnily. Pracovní pláště, tak jak je známe dnes, se začaly rozšiřovat s industriální revolucí. S rozvojem automobilismu a letectví pronikly do šatníků kombinézy.
Pracovní oděvy dnes ― symboly specializace i vysoké kvalifikace
S rozšířením nových technologií se proměnilo i vnímání pracovních oděvů. Před několika desetiletími byla představa oděvu určeného k práci jednoznačná: neforemné „modráky“, vatované kabáty a silonové zástěry byly symboly těžké fyzické práce v nepříliš komfortních podmínkách.
Každá příležitost žádá jiný oděv
Za nošení pracovního oděvu se dnes stydět nemusíme. Jak se naše povolání specializují, stává se jejich používání čím dál více rozšířenějším. Vždyť i ve volném čase se k různým činnostem oblékáme odlišně ― při vaření si vezmeme zástěru, na stavební úpravy domu montérky a když se vydáme do lesa na houby, obujeme holínky.
Inženýři v kombinéze
Jednotné pracovní ustrojení postupně proniklo i do těch nejnáročnějších profesí. Tradičně je pracovní oděv vysoce kvalifikovaných zaměstnanců spojován s bílými uniformami lékařů. Speciální oděvy však nosí i vědci, vývojáři, testeři, technici nebo pracovníci v energetice.
Uniforma pomůže rozvoji firmy
Zajistit zaměstnancům ochranné pomůcky a oblečení je povinností zaměstnavatele. Je nepřípustné přenášet náklady na bezpečnost práce na zaměstnance. O tom, že se takový nešvar občas vyskytne, si můžete přečíst zde.
Zkuste naopak využít potenciál jednotného oděvu pracovníků. Vhodně zvolená uniforma dává prostor pro odlišení se od konkurence a zákazníkům váš podnik snadněji utkví v paměti. Pracovní oděvy dnes pro vaše zaměstnance ušije množství specializovaných firem a opatří je logy nebo nášivkami.
Doporučení pro zaměstnavatele
Pracovní oděv musí plnit svůj účel, ale v rámci možností by měl být praktický, pohodlný a sledovat módní trendy i vkus nositele. Dejte zaměstnancům prostor pro vyjádření, jak jim vámi poskytované oděvy vyhovují. A nemají-li někteří z nich konfekční rozměry, umožněte jim, pokud to povaha oděvu dovoluje, nechat si ho upravit nebo dokonce ušít na míru. Například drobnou, štíhlou magistru farmacie by při vyhledávání léků a pohybu za pultem neměly omezovat volné kalhoty a plášť sahající až na paty.
Pracovní oděv jako módní inspirace
Mnoho pracovních oděvů dnes vzniká ve spolupráci s designéry. Na zajímavou reportáž z oblasti módy se můžete podívat zde. Prvky pracovních oděvů pronikají z běžného života do každodenního nošení, například kalhoty „kapsáče“. Objevují se i návrháři, kteří čas od času zakomponují do svých kolekcí inspiraci prací a vyšlou na molo modelky třeba v kabátcích připomínajících montérkové bundy.