Cestování 

Escape game – test vašich možností

Pokud rádi hrajete hry, ale máte pocit, že už jste zkusili všechno a nic už vás nerozhodí, tak escape game je právě pro vás. Když už si myslíte, že máte vyhráno, že jste blízko nebo, že je něco jednoduché, věřte, je to právě naopak. Možná jste o fenoménu escape a exit game již slyšeli a možná si myslíte, že to je jen drahý souhrn hlavolamů, který byste jistě zvládli levou zadní. To je ale velký omyl. Escape game testuje schopnosti, o kterých jste si možná mysleli, že je ani nemáte. Není to jen soubor řešení hlavolamů, ale také vašeho logického myšlení obecně. Musíte správně začít, správně volit následující kroky a samotné hlavolamy už jsou jen pomůckou, která vám otevírá dveře dál. Navíc ve hře nejste sami, takže je zapotřebí i efektivní a rychlá komunikace, aby vše rychle odsýpalo. Dveře se vám totiž otevřou jen do limitu 60 minut.

Escape game – je libo středověk nebo budoucnost?

Hlavolamy, hádanky, rébusy, skládačky, hledání a nalézání nejrůznějších věcí, které nevíte, zda vůbec potřebujete, nebo vás mají jenom zmást. To je technická podstata escape game. Ale jak komplikovaný a do jakého stylu situovaný příběh budete hrát, je jen na vás. V dnešní době existuje nepřeberné množství firem, které se na escape games přímo specializují, a tak je opravdu z čeho vybírat. Můžete se ocitnout ve staré Praze, ve středověku, v chemické laboratoři s Albertem Einsteinem, nebo v pracovně Wolfganga Amadea Mozarta. Líbí se vám více vesmírná stanice, nebo deštný prales, či pyramidy? Navštívit můžete i hrad Křivoklát, který se do escape game také zapojil. Všechno je k dispozici, když umíte správně hledat. Další podstatná věc mimo tématiku je obtížnost. Zpravidla bývají alespoň 3 úrovně, někdy i více. Má to své opodstatnění. Člověk, který escape game nikdy nehrál, by měl za každou cenu začínat u nejjednodušší jakkoliv sebevědomý je. Dokud to totiž nezažije sám na vlastní kůži, těžko se bude adaptovat na mnohem vyšší level obtížnosti a mohl by ostatním hru jen kazit a zdržovat.

I když se považujete za zdatného lamače hlavolamů, luštitele hádanek nebo prostě za inteligentního hráče, neříkejte hop. Jen statistiky samotné ukazují, že ne každý se dostane i z té nejjednodušší místnosti, která je nabízena. U třetího stupně je tzv. úmrtnost už třeba 50 %. Nebojte se tedy, že je to jen marketingový tah, jak z vás vylákat peníze a nutit vás kupovat více a více úrovní. Je to přesně naopak. Majitelé firem, kteří escape games provozují, naopak potvrzují, že člověk, který jde rovnou do vysoké úrovně, pak hru zpomaluje, sám si ji neužije, protože ostatní zkušenější dělají vše za něj a navíc může celou skupinku oslabovat. To by teprve mohla být řeč o špatně investovaných penězích. Dle zkušeností výborně funguje právě tento systém, kdy se nováčci pouští do prvních úrovní a postupně zkouší těžší a těžší. Recenze jsou na to víc než vynikající.

Otestujte rodinu nebo pracovní tým

Mnoho lidí si myslí, že v escape game se nacházíte v týmu neznámých lidí, nebo že pokud se přihlásíte jen ve dvou, přiřadí vás k jiné skupině. Tak to vůbec není. Tým si sami tvoříte. Můžete přijít s někým opravdu jen ve dvojici, nebo vzít rodinu či pracovní tým a naplnit všech, zpravidla šest míst. Jako teambuilding je escape game vybírána již velmi dlouho a osvědčila se. Tým musí komunikovat, řešit úkoly společně a navíc v časovém presu. To vyžaduje pohotovost a správnou spolupráci s ostatními. Výsledkem je pak skvělá zábava a stmelení kolektivu. Mnoho herních týmu se pak rozhodne i nadále pokračovat a přijít znovu, zkusit obtížnější úroveň escape game. Z informací, které poskytují provozovatelé je ovšem vidět velký rozdíl a u druhého stupně obtížnosti je průměrně vedena jen 70% úspěšnost a u třetího jen něco mezi 45 a 65 %. Pokud jste ale opravdový fajnšmekr, můžete se postupně dostat i na vyšší úrovně a udělat třeba i rekord, za který jsou nabízené různé ceny či pozornosti.

Related posts

Leave a Comment