Zprávy 

Kožešiny a jejich moderní úprava a zpracování

Je zřejmé, že výroba a zpracování kožešin mají u nás dlouhou tradici. Kožená obuv je nejen kvalitní a krásná, ale splňuje veškerý komfort i po zdravotní stránce. Materiál je vysoce odolný, anatomicky tvarovatelný. Bylo prokázáno, že lidé, kteří výhradně dávají přednost kožené obuvi, mají méně problémů s držením těla a bolestmi zad s tím spojených. Dnešní sortiment je opravdu široký a výrobci drží krok se světovými módními trendy. Široká škála produktů z kůže nabízí jak obuv elegantní, sportovní, tak i pro běžné nošení a to téměř ve všech barevných relacích a velikostech. Vždy je za těmito výrobky základ ve kvalitním přírodním materiálu – kůži. Kožená obuv by měla oslovit zvláště maminky, protože výběr kvalitní obuvi od prvních krůčků bude mít vliv na vývoj a zdraví jejich dětí.

Totéž platí i v odívání.  Kvalitní oděv z kůže nebo z kožešiny nejenom lahodí oku, ale i zahřeje a jeho prioritou je přírodní materiál, který nenahradí díky svým fyzikálním vlastnostem žádnou jinou hmotu či látku. Výhodou je, že sluší každému bez rozdílu věku, pohlaví a velikosti.

Kožešina – marné pokusy o náhradu

I když se dnes lidé snaží kůži i kožené a kožešinové produkty nahradit syntetickými materiály (zajímavý článek zde) a při tom se ohání zbytečným luxusem na úkor lovených zvířat, nebo zvířat chovaných na farmách.  Kritika chovných farem je naprosto nesmyslná a hloupá. Je to zařízení jako každé jiné, srovnatelné například s chovem drůbeže, skotu nebo vepřů, nad kterým se nikdo nepohoršuje. Jsou země, jako je Kanada nebo Sibiř, kde by se lidé bez pravých kožešin neobešli. Pochybuji o tom, že by Eskymáky zahřál kožich z umělé kožešiny, i když je na první pohled k nerozeznání od pravého.

Neustále se diskutuje o tom, že výroba umělé kůže nebo kožešiny není tolik nákladná. Toto tvrzení je však relativní. Většina syntetických vláken je vyráběna z ropy. Ložiska ropy neustále klesají a ropa je čím dál tím dražší a její ložiska nejsou nevyčerpatelná. A to nemluvě o zdravotních či ekologických otázkách. Ne každému člověku vyhovuje syntetický materiál, který může stát za spoustu alergických projevů. Některá umělá vlákna mohou být i karcinogenní. Tyto syntetické materiály se používají příliš krátkou dobu, na to, abychom mohli vyhodnotit, jaký dopad budou tato vlákna mít na lidské zdraví za několik desítek let. A co jejich rozpad v přírodě? Vraťme se prosím k přírodním a staletími prověřeným materiálům, které neohrozí zdraví naše i našich potomků.

Zajímavý článek hovořící o původu materiálů oblečení najdete například zde.

Významná módní návrhářka Nina Smetanová, která se zabývá návrhy kožešinových výrobků, prohlásila: „Když doslouží pravý kožich, zakopu ho na zahradě a využiju ho na kompost. Ovšem zbavit se umělého kožichu není možné

Největší rozkvět kožedělného průmyslu v Českých zemích

Největší rozkvět kožešnického a kožedělného průmyslu v Čechách byl zaznamenán 70. a 80. letech minulého století. O kožešiny byl veliký zájem především u žen. Velký boom přinesla móda kožíšků, tzv. panenka, to byl krátký vypasovaný kožíšek, vyrobený z velurové usně, chlupem uvnitř. Okolo rukávů, límce a knoflíkové légy bylo husté dlouhé olemování, rovněž z ovčí srsti. Tuto módu vystřídal další hit – krátké kožešinové paleto. Tyto krátké kabáty byly vyrobeny z kožešiny korejských psů, nebo činčil či králíků. Byly nedostatkovým artiklem a ženy se o ně doslova praly. Cena byla dostupná pro každého. S jistotou mohu říct, že jsme drželi v tomto průmyslovém odvětví krok s celým světem. O naše výrobky z kožešin a kůží byl nebývalý zájem.  Po roce 1989 se začaly tyto velké společnosti rušit a zůstalo už jen několik málo kožešnických dílen v rukou soukromých podnikatelů. Zavření těchto věhlasných a světově známých firem přineslo velké ekonomické ztráty na světových trzích, ale i desetitisíce lidí přišlo o svůj denní chléb. Věřím, že budoucí generace naváže na tisíciletou tradici a nenechá toto řemeslo upadnout v zapomnění. Vždyť je v něm velký potenciál a to nejenom v odívání, obouvání. Dnes je velký zájem o využití kožešin i kůže v automobilovém průmyslu, v nábytkářství a v dalších oblastech. Přírodní kožešina má budoucnost a je nenahraditelná, krásná a líbivá. Neznám nikoho, kdo by netoužil po krásném uměleckém díle mistra kožešníka. Pravý kožíšek přežije několik generací a nebude jevit známky opotřebení.

Related posts

Leave a Comment